Nyugati tisztviselők információi és orosz exportadatok szerint Moszkva teljes egészében kijátssza az orosz olajra vonatkozó árplafont. Mára egyetlen hordónyi orosz olajat sem értékesítenek a 60 dolláros limit alatt – számolt be a Financial Times.
Több nyugati vezető is amellett érvel, hogy Európa mérsékelje az Oroszországtól függő olaj- és gázimportját. A kérdésben azonban távolról sincs egység, ennek fényében kifejezetten érdekes lesz a hamarosan esedékes EU-s csúcstalálkozó. Hétfő este Alexander Novak miniszterelnök-helyettes is üzent azoknak, akik az orosz olajszektort akarják szankciókkal sújtani.
Jövő héten tartja következő ülését az OPEC+, vagyis a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének bővített változata, ahol az olajkitermelésükkel kapcsolatos újabb irányvonalat fogják megtárgyalni a tagországok. A várakozások szerint pedig a januári termelésbővítés elhalasztásáról állapodhatnak meg az olajkartell tagjai egymással. Ez mindenképpen további pozitívumként hatna az olajárakra, ugyanakkor most újabb kellemetlen hír reppent fel, amely kétséget ébreszt a szervezet jövőjét illetően, állítólag az Egyesült Arab Emírségek fontolgatja a kilépését, bár hivatalosan ezt az ország energetikai minisztere tagadta. Tavaly Katar már kilépett az OPEC kötelékeiből.
A minap jelentette be a Pfizer és a német BioNTech, hogy az általuk közösen kifejlesztett koronavírus elleni vakcina több, mint 90 százalékos hatékonysággal működik. Ez messze jobb, mint amiben sokan előzetesen reménykedtek volna. Az amerikai járványügyi főtanácsos Anthony Fauci például korábban még azt mondta, hogy már egy 50-60 százalékos hatékonyság sem lenne rossz. Ez természetesen elképesztően jó hír az olajárfolyam szempontjából is, hiszen ez azt is jelenti, hogy gyorsabban normalizálódhat az olajkereslet is.
Folytatódik az olaj hétfő délután óta tartó ralija és tovább emelkedik a reggeli órákban szinte azzal párhuzamosan, ahogy Donald Trump győzelmi esélyei is jelentősen javultak az amerikai elnökválasztásban. A küzdelem azonban továbbra is meglehetősen szoros, így várhatóan ennek alakulása fogja az árazást is befolyásolni a mai kereskedés során. Egy esetleges Trump győzelem ugyanis kedvezőbb lehet az olajipar számára, mivel az elnök már többször is hangsúlyozta, hogy támogatná a fosszilis energiákat. Ezzel szemben Joe Biden terveiben sokkal hangsúlyosabb a klímavédelem és a megújulók szerepe, ez tehát negatívan befolyásolná az árazást.
A múltheti jelentős eséseket követően tegnap reggel még bőven lefelé tartott az olajárfolyam és közel 15 százalékos mínuszt ért el a Brent és a WTI típus is egy hét leforgása alatt. Ezt követően azonban délután már megfordult a hangulat és a délelőtti eséseket ledolgozta az árfolyam, a felfelé történő korrekció pedig még ma is folytatódik. Ennek alapvetően az az oka, hogy az OPEC+ a várakozások szerint elhalasztja majd a korábban januárra tervezett kitermelésnövelést, amely napi 2 millió hordó extra kínálatot jelentett volna a jövő év elejétől. Az olajkartell találkozója november végén lesz majd, tehát végleges döntés majd csak ekkor születik.
Pénteken hajnalban teszi közzé harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol, amely az elemzői várakozások alapján az egy évvel korábbihoz képest közel negyedével csökkenő, negyedéves alapon viszont jelentősen emelkedő tisztított EBITDA-ról számolhat be.
A világ legnagyobb oljatársaságának, a Saudi Aramconak a nyereségei gyakorlatilag lefeleződtek a most szeptemberben véget ért negyedévben, a ma közzétett gyorsjelentés alapján. A társaságot, hasonlóan európai és amerikai versenytársaihoz, komolyan megviselte a koronavírus-járvány miatt összeomló olajkereslet. Érdekesség azonban, hogy az olcsó helyi olajnak köszönhetően a vállalat ettől függetlenül még bőven nyereséges volt idén.
A tegnapi napot követően ma is lejjebb került az olaj árfolyama. Emellett esnek az olajtársaságok részvényei is, az OMV árfolyama például a mai piacnyitást követően több mint 4 százalékos mínuszban van már. A rossz hangulat mögött több indok húzódik meg, amely hátrányosan befolyásolja a keresletet és a kínálatot is.
Az elmúlt években jelentősen csökkent a nagy olajtársaságok nyereségessége, ami komoly fejfájást okoz a befektetőknek, de még ennél is jobban aggódnak, hogy mit hozhat a jövő ezen cégek számára. A profitok növelése és a szép osztalékhozam persze továbbra is fontos, de nem mindegy, hogy ezt milyen módon érik el a társaságok, akik előtt több kihívás is áll a következő időszakban. Egyrészt csökkenteniük kell a költségeiket, és a nagyobb nyereséggel járó forrásokra kell koncentrálniuk, miközben ezekből kell finanszírozniuk az energiaátmenethez kapcsolódó befektetéseiket.
Ma is és az elmúlt napokban is újra esett az olaj ára, amivel a Brent és a WTI jegyzése is 40 dollár alatt áll. Az esésnek számos oka van, mind a keresleti oldalon, mind pedig a kínálatin, és nagy a bizonytalansági faktor is. A globális keresleti kilátások szinte folyamatosan romlanak a koronavírus-járvány növekvő esetszámaival párhuzamosan, az OPEC pedig képtelen csökkenteni és összehangolni tagjainak termelését. A közelgő amerikai elnökválasztás és egy újabb fiskális stimulus körüli bizonytalanságok szintén rátesznek még egy lapáttal a piaci volatilitásra. Az esést pedig megszenvedik a nagyobb olajtársaságok is, amik eddig sem voltak könnyű helyzetben.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) olajtermelése öt éve legalacsonyabb szintre csökkent júniusban, amikor a nagyobb szaúdi olajtermelést részben ellensúlyozta Irán és Venezuela termelésesése.
Csütörtökön emelkednek a tengerentúli tőzsdék, az olaj árfolyama pedig érdemben erősödött.
Nagy részvétel mellett George Simion alulmaradt a bukaresti főpolgármesterrel szemben.
A család jelenleg is keresi a legjobb kezelési lehetőségeket.
Kis különbséggel győzhetett Rafał Trzaskowski varsói polgármester.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
A diaszpóra szavazataira azonban nem vonatkoznak a felmérések.
A hírbe hozott Franciaország kormánya tagadja a vádat.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?